Ako vybrať pletivo

Úvod Ako vybrať pletivo

4hranne pletivo: Pletivo, ktoré sa dokáže prispôsobiť terénnym nerovnostiam je 4hranné pletivo. Jedná sa o tradičné pletivo, ktoré je ekonomicky najvýhodnejšie. Sme priamo výrobcovia tohoto štvorhranného pletiva a preto je pre nás najdôležitejšia kvalita našich výrobkov. Priemer drôtu a veľkosť oka je priamo úmerná životnosti a pevnosti pletiva. Preto odporúčame typ pletiva s čo najväčším priemerom drôtu a s okom max. 53 mm. Pevnosť pletiva je nepriamo úmerná veľkosti oka. ( Čím menšie oko, tým je pevnosť vyššia.)Dva druhy 4 hranných pletív: Pozinkované či Poplastované pletivo

Prvým druhom je pozinkované pletivo na plot , ktoré má hrúbku drôtu od 2,0 mm - 5,0mm.  Je skvelým oplotením pre rôzne účely. A však pletivo s drôtom 2,0mm a 2,3mm s okom 50x50mm či 60x60mm, neodporúčame k domácim, divo žijúcim či hospodárskym zvieratám. 

Druhým typom je poplastované drôtené pletivo (PVC), ktoré je o málo kvalitnejšie ako pozinkované pletivo. Poplastované pletivo predlžuje životnosť o cca 10 - 20 rokov.

Čo znamenajú dva rozmery priemeru pletiva pri poplastovaných pletivách?

Jedná sa hrúbku drôtu. Pri poplastovaných pletivách sa udávajú dva priemery – napríklad kombinácia 1,65/2,5mm, kde 1,65mm je hrúbka drôtu a 2,5mm je hrúbka po poplastovaní.

Ktorý rozmer je pri výbere pletiva dôležitejší?

Ø1,65mm.

Tento nám určuje pevnosť oplotenia. Čím je hrubšie, tým je pevnejšie.

Treba si dávať pozor, ak sa niekde uvádza iba údaj druhý, pri hrúbke 2,5mm s PVC sa môže použiť aj drôt o hrúbke 1,4mm, čo je zase výrazne slabše pletivo.

Pokiaľ potrebujete pevnejší plot, odporúčame 4 hranné pletivá o hrúbke Ø1,8/2,8mm a veľkosť oka 50 x 50mm. Pre tento typ oplotení sa odporúčajú stĺpiky na plot s kruhovým prierezom a Ø 48 mm. Odporúčaná osová vzdialenosť stĺpikov je 1,5 až 3 m ( čím je vzdialenosť stĺpikov menšia, tým je oplotenie pevnejšie ).

 

Výber oplotenia Vám môže ovlyvniť terén kde budete pletivo motontovať. Pokiaľ sa jedná o svahovitý terén alebo terén a musíme kopírovať nerovnosti, tak si môžete vybrať iba zo 4-hranných pletív ( ZN alebo PVC ).

Ak Vám uvedené pletivá nevyhovujú, tak musíte pletivo osádzať kaskádovito spolu s podhrabovými doskami. Ďalší faktor, ktorý nám ovplyvňuje výber oplotenia je jeho sila a pevnosť. Keď potrebujeme pevnejší plot, tak v prvom rade je dôležitý výber stĺpikov. Ak chceme dosiahnuť väčšiu pevnosť plotu, tak osádzame stĺpiky na vzdialenosť 1.5- 2,5m .Pri klasických pletivách používajte radšej stĺpiky o priemere aspoň 48mm a pri plotových paneloch stĺpiky 60x40mm. My odporúčame stĺpiky s Ø 48mm a hrúbka steny 1,5mm - 2,9mm.

Pevnosť pletiva Vám určuje priemer drôtu, veľkosť oka z ktorého je pletivo vyrobené, rozloženie a sila stĺpikov. Ak kupujete poplastované pletivo je dôležité si zistiť hrúbku drôtu pod vrstvou PVC.

Pokiaľ predajca udáva iba jeden údaj , tak Vás zavádza, lebo pri hrúbke drôtu napr. 2,5mm môže použiť drôt 1,65mm až 1,4mm .Rozdiel v pevnosti bude viac ako 30%. Pri plotových dielcoch neodporúčame dielce s hrúbkou drôtu menšou ako 4,0mm a dĺžkou väčšou ako 2,5m.


 

Stĺpik

 

Dajte si pozor aj pri výbere sily (hrúbka steny) stĺpika. U nás máme stĺpik od 1,5 mm až po 3,2 mm za zinkovaného stavu.

 

98% predajcov ponúka stĺpik o hrúbke 1,25 mm s následným poplastovaním a to spraví 1,5mm hrúbky steny a predávajú ho ako 1,5mm a nie 1,25mm - toto je tiež zavádzanie zákazníka.


Skúsenosť

Z prieskumu oslovených 3 rôznych firiem a každá odporúčala doslovné nezmysli a nielen iné postupy, ale aj len ten vlastný produkt. Po upresnení, že chcem 1.65mm drôt ktorý musí byť zinkovaný a až následne potom poplastovanie v čiernej farbe, aby mi všetko ladilo - nadväzovalo na existujúci plot, sa viac neozvali alebo ponúkali iné typy pletív.

Tu sa však ukázalo, že pravdepodobne nemali iné možnosti, pretože aj keď sa prezentujú ako výrobci a skúsený predajci, pletivo len prekupujú od iných spoločností, či ďalších dodávateľov (nie však výrobcov).

Toto ma veľmi sklamalo.

Človek ktorý nemá skúsenosť s pletivami, je zavádzaný a firmy robia zlé renomé poctivým výrobcom. "Odporúčanie

Preto vám odporúčam, ak sa nerozhodnete nakúpiť u nás, dajte si najskôr vytvoriť kalkuláciu s presnými parametrami ktoré potrebujete. Taktiež solventný predajca je ochotný a trpezlivý vám odpovedať na všetky vaše otázky, upozorniť vás na chyby pri oplotení, vysvetliť vám a poradiť vhodnejšie pletivo pre váš zámer a samozrejme vám poskytnúť všetky potrebné doplnky k inštalácii.

My sa držíme hesla : Zákazník, náš Pán.

Copyright 2016 - 2024 © Výroba a online predaj pletív | Štvorhranné pletivo.sk